Co to jest świerzbiączka guzkowa?
Świerzbiączka guzkowa (prurigo nodularis, PN, Hyde) jest przewlekłą chorobą manifestującą się występowaniem na skórze licznych, symetrycznie rozmieszczonych twardych swędzących zmian w postaci guzków. Choroba ma charakter przewlekły i często jest oporna na obecnie dostępne leki.
Świerzbiączka nie jest schorzeniem, którym można zarazić się poprzez podanie ręki, czy inny bezpośredni kontakt z chorym.
Choroba ma niekorzystny wpływ na jakość życia chorego, zakłóca jakość snu, wpływa na życie towarzyskie i społeczne funkcjonowanie. Swędzenie towarzyszące występowaniu zmian jest zwykle na tyle uciążliwe i niebezpieczne, że pacjenci mogą wykazywać tendencje samobójcze.
Jakie są przyczyny choroby?
Szukając przyczyn, trudno jest wskazać je w sposób jednoznaczny. Geneza świerzbiączki nie została jeszcze do końca określona przez specjalistów. Jako pierwotną przyczynę świerzbiączki uznaje się zwykle chorobę, która wywołuje świąd- guzki rozwijają się u pacjentów jako efekt drapania skóry.
Swędzenie układowe towarzyszące świerzbiączce guzkowej powiązane jest również z zastojem żółci (cholestaza), chorobami tarczycy, chłoniakiem, chorobą Vaqueza, zakażeniem HIV i niektórymi chorobami natury psychicznej.
Objawy choroby nasilają się na skutek podrażnienia przez odzież, ciepła i w sytuacjach stresowych.
Do pojawienia się choroby przyczyniają się m.in.
- atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry
- melanoza Beckera (schorzenie związane z zaburzeniami pigmentacji skóry, manifestująca się występowaniem plam o nieregularnych obrysach, pokrytych zwykle włosami)
- LABD (LinijnA IgA dermatoza pęcherzowa)
- choroby autoimmunologiczne
- choroby wątroby
Jakie są objawy świerzbiączki guzkowej?
Choroba manifestuje się występowaniem na skórze licznych, symetrycznie rozmieszczonych twardych guzków o barwie purpurowej, brązowej lub czarnej. Mają one średnicę 0,5-3 cm i mogą być rozsiane po całym ciele. Zmiany skórne występują w szczególności w okolicach pośladków, na obszarach od stawów łokciowych i kolanowych w dół i wywołują świąd o znacznym nasileniu. We wczesnych stadiach choroby, zmiany występują najczęściej na ramionach i kończynach dolnych. Postać guzka ma charakter pęcherzyka.
Jak leczymy świerzbiączkę guzkową?
Leczenie świerzbiączki guzkowej jest długotrwałe, trudne i nie zawsze gwarantuje osiągnięcie pełnego wyleczenia. Zmiany skórne towarzyszące chorobie mają tendencję do nawracania. Do leczenia miejscowego używa się maści ze sterydami, stosowane w opatrunkach a także sterydów we wstrzyknięciach bezpośrednio do zmian skórnych. Podstawą leczenia jest leczenie sterydami, cyklosporyną i lekami przeciwhistaminowymi. Zalecana jest także fototerapia (PUVA lub UVB) oraz stosowanie emolientów, mających na celu zmiękczenie skóry.
Jak możemy pomóc w łagodzeniu świądu skóry?
Zmniejszyć dyskomfort związany ze swędzeniem można poprzez:
- unikanie kąpieli w gorącej wodzie
- schładzanie zajętych przez chorobę obszarów za pomocą zimnych kompresów
- unikanie odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów
- stosowanie emolientów