fbpx

Nietrzymanie moczu (NTM)

Co to jest NTM?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS) nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny.

Image
Image

Skala problemu nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to jeden z bardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk dotyka on ok. 10 – 15% każdego społeczeństwa, co w polskich realiach stanowi około 4 milionów osób, w większości kobiet.

Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy – bez względu na wiek i płeć. Grupy szczególnie narażone to: kobiety po porodach i w okresie menopauzalnym oraz osoby w podeszłym wieku.

Według WHO choroba, na którą cierpi minimum 5 procent społeczeństwa, ma status choroby społecznej. Zgodnie z definicją – choroba społeczna to schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione w społeczności, które ogranicza możliwość wykonywania podstawowych zadań życiowych np. pracy, wymaga długiej regularnej opieki lekarskiej, jest trudno wyleczalne, stanowi problem dla całego społeczeństwa.

Nietrzymanie moczu z całą pewnością można zaliczyć do chorób społecznych. Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i w zależności od przyczyny może mieć różne rodzaje oraz występować z różnym nasileniem.

Najczęściej występujące rodzaje NTM:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • Nietrzymanie moczu z parcia (tak zwany pęcherz nadreaktywny)
  • Mieszane nietrzymanie moczu (połączenie wysiłkowego NTM oraz nietrzymania moczu z parcia)

Twoja Przychodnia oferuje państwu zarówno dostęp do najlepszych specjalistów zajmujących się problemem nietrzymania moczu, możliwość wykonania kompleksowego badania urodynamicznego na najwyższej jakości aparacie Dellphis IP, leczenie farmakologiczne nadreaktywnego pęcherza, kwalifikację do bezpłatnego leczenia operacyjnego, jak i możliwość leczenia zachowawczego u terapeuty zajmującego się problemem terapii wysiłkowego nietrzymania moczu.

Image
Image

Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest częstą i uciążliwą chorobą występującą u kobiet. Dolegliwość ta jest przewlekła i może być objawem innej poważnej choroby, a nieleczona powoduje liczne powikłania. Zaburzenia nietrzymania moczu leczymy dwoma metodami - zachowawczą i operacyjną - stosowanymi w zależności od stadium rozwoju choroby. Do wybrania odpowiedniej metody leczenia niezbędne jest przeprowadzenie badania urodynamicznego. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą specjalnego aparatu i polega na ocenie funkcjonowania dolnego odcinka dróg moczowych.

Jeśli podejrzewasz u siebie problem nietrzymania moczu skontaktuj się z nami.