Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera (AD, z ang. Alzheimer's diseaseto nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna (postępujący zanik tkanki mózgowej), prowadząca do śmierci pacjenta. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, jednak występuje również w młodszym wieku.

Czytaj więcej

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona (PD, z ang. Parkinson's disease) polega na zwyrodnieniu struktur mózgu, której istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu.

Czytaj więcej

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego, które spowodowane są ogniskami demielinizacyjnymi, znajdującymi się w okolicach mózgu i rdzenia kręgowego.

Czytaj więcej

Stwardnienie zanikowe boczne

Jest to choroba autoimmunologiczna należąca do grupy spondyloartropatii seronegatywnych, o charakterze przewlekłym i postępującym. Charakteryzuje się zwykle współwystępowaniem zmian skórnych w typie łuszczycy i zapalenia stawów.

Czytaj więcej

Padaczka (epilepsja)

Padaczka, zwana też epilepsją, to przewlekła choroba neurologiczna, która polega na występowaniu powtarzających się napadów. Owe napady są spowodowane przejściowymi zaburzeniami czynnościowymi mózgu i mogą mieć różną postać. Wbrew powszechnej wiedzy nie zawsze towarzyszą im drgawki ani utrata świadomości; potrafią przebiegać również prawie niezauważalnie.

Czytaj więcej