Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

Jest to przewlekła, niezapalna choroba układu ruchu, charakteryzująca się bólami z ograniczeniem ruchomości, a niekiedy obrzękami stawów obwodowych. Najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku.

Czytaj więcej

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)

Jest to choroba autoimmunologiczna należąca do grupy spondyloartropatii seronegatywnych, o charakterze przewlekłym i postępującym. Charakteryzuje się zwykle współwystępowaniem zmian skórnych w typie łuszczycy i zapalenia stawów.

Czytaj więcej

Nefropatia toczniowa

Nefropatia toczniowa (NT) to manifestacja kliniczna tocznia rumieniowatego układowego (TRU) z przebiegającym zajęciem nerek i obecnością białka w moczu. Częstość występowania i przebieg są związane z płcią i rasą. Toczeń zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Nefropatia toczniowa jest chorobą kompleksów immunologicznych, które mogą odkładać się lub tworzyć w nerkach. Proces ten prowadzi do uszkodzenia śródbłonka pętli naczyniowych kłębuszka nerkowego i drobnych tętnic nerkowych, podocytopatii oraz do uszkodzenia cewek i śródmiąższu nerki. 

Czytaj więcej

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła układowa choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym, która postępując powoduje zniszczenia w obrębie tkanek stawów wraz z upośledzeniem ich funkcji, czemu towarzyszą bóle, obrzęki i sztywność poranna.

Czytaj więcej

Toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – znany również po prostu jako toczeń, to choroba autoimmunologiczna, w której ciało chorego jest omyłkowo atakowane przez własny system immunologiczny.

Czytaj więcej

Twardzina

Twardzina układowa zwana również sklerodermią jest  przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej.  Charakteryzuje się postępującym twardnieniem skóry oraz uszkodzeniem narządów wewnętrznych. 

Czytaj więcej

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa

ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do chorób reumatycznych z grupy spondyloartropatii. Są to przewlekłe choroby zapalne zajmujące kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe, czasami także inne stawy (kończyn) oraz inne narządy, np. oko i skórę.

Czytaj więcej