Kolonoskopia - badanie, które ratuje życie
Zachęcamy naszych pacjentów, zwłaszcza po 40 roku życia, do wykonania kolonoskopii. Badanie jest bezbolesne, a zastosowanie najnowocześniejszego sprzętu pozwala na zminimalizowanie dyskomfortu podczas i po badaniu.
Kolonoskopia wynonana w czasie, gdy nie mamy żadnych niepokojących obajwów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala na wykrycie i bezpieczne usunięcie zmian, które w ciągu kilku lat mogłyby stać się przyczyną rozwoju nowotworu.
Nowoczesny sprzęt
Badania prowadzimy na najwyższej jakości sprzęcie firmy Olympus, który zapewnia wysoką dokładność obrazowania, a zastosowany dwutlenek węgla podczas badania kolonoskopowego do minimum ogranicza nieprzyjemne doznania w trakcie i po badaniu.
Dbamy o Twoje bezpieczeństwo
Badania wykonywane są w naszej klinice przez zespół doświadczonych specjalistów – lekarzy gastroenterologów przy zastosowaniu najlepszej jakości sprzętu, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa i jest gwarantem zminimalizowania dolegliwości podczas oraz po zabiegu. Pacjent ma do wyboru cały wachlarz środków znieczulających, dzięki czemu badanie upływa w komfortowych warunkach.
Kolonoskopia - co to za badanie?
Kolonoskopia to podstawowe badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu miękkiego i giętkiego aparatu o grubości palca wskazującego- kolonoskopu.
Ma na celu ocenę błony śluzowej jelita grubego. Kolonoskopia polega na wprowadzeniu urządzenia do wnętrza jelita grubego przez odbyt i poprowadzenia go do jelita cienkiego. W czasie badania możliwe jest wykonanie zabiegów endoskopowych tj.: usuwanie polipów, tamowanie krwawień, poszerzanie zwężeń w jelicie, zmniejszenie masy guza (w przypadku nowotworów nieoperacyjnych), a także pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe jest zalecane każdemu pacjentowi z obciążeniem genetycznym i osobom po 50 r.ż. Jest ono bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób jelita grubego.
Wskazania i przeciwskazania do kolonoskopii
Jakie są wskazania do kolonoskopii?
- ukończony 50 rok życia (badanie profilaktyczne)
- polipy jelita grubego-krawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
- badanie profilaktyczne raka jelita grubego
- nagła zmiana rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia, tzw. Ołówkowate stolce
- niedokrwistość z niedoboru żelaza niewiadomego pochodzenia (szczególnie u osób powyżej 50 roku życia)
- nieefektywne parcie na stolec-uczucie niepełnego wypróżnienia
- przewlekła biegunka nieznanego pochodzenia
- niewyjaśniona utrata masy ciała
- choroby zapalne jelit
- uchyłki w jelicie grubym
Jakie są przeciwwskazania do kolonoskopii?
- objawy zapalenia otrzewnej
- ciąża (II i III trymestr)
- zaburzenia w krzepnięciu krwi
- ostra niewydolność oddechowa
- perforacja przewodu pokarmowego
- zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego