Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana tarczycy - BACC
Biopsja tarczycy, a dokładniej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana tarczycy – BACC polega na nakłuciu pod kontrolą aparatu USG określonej zmiany w obrębie tarczycy i pobraniu niewielkiej ilości komórek gruczołu tarczowego. Badanie umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany, np. z guzka, torbieli, czy nieprawidłowego węzła chłonnego. Ma duże znaczenie w diagnostyce zmian nowotworowych, jak i zapalnych tarczycy.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej tarczycy?
Wskazaniami do wykonania badania jest obecność co najmniej jednego guzka w obrębie gruczołu tarczowego, a także powiększenie tarczycy, powiązane z bólem w trakcie jej dotykania, wole wieloguzkowe, czy wykrycie w badaniu USG zmian o średnicy większej niż 1 cm.
Wykonanie badania zaleca się również w przypadku, gdy ryzyko zmian złośliwych jest podwyższone, tj.:
- pacjent należy do grupy ryzyka (w rodzinie pojawiły się przypadki raka tarczycy lub wykonane badania genetyczne wykazały mutacje konkretnych genów, np. RET)
- guzek większy niż 4 cm
- niepokojąca struktura guza
- powiększone węzły chłonne
- niedobory jodu u pacjenta
W przypadku, gdy biopsja cienkoigłowa nie da jednoznacznych wyników, lekarz może zalecić wykonanie biopsji gruboigłowej (BG).
Uwaga! Biopsję tarczycy zawsze zleca lekarz.
Jak się przygotować do badania?
Nie ma konieczności przygotowywania się do biopsji tarczycy w szczególny sposób. Badanie może być wykonane o dowolnej porze dnia.
Przed planowaną biopsją należy poinformować lekarza o stosowanych lekach, zwłaszcza lekach przeciwkrzepliwych (warfaryna, acenokumarol, heparyna, dabigatran, rywaroksaban), które mogą wymagać zmiany dawkowania lub odstawienia przed badaniem.
Na badanie należy przynieść opis aktualnego (maksymalnie 3-miesięcznego) USG tarczycy, warto również zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną związaną z przebytymi chorobami, czy operacjami. Przed zabiegiem należy zdjąć z szyi i włosów wszelkie ozdoby.
Jak przebiega badanie?
Biopsję wykonuje się w pozycji leżącej pod kontrolą aparatu USG, który umożliwia lekarzowi precyzyjne wkłucie i pobranie próbki do badania. Pacjent leży na plecach z głową maksymalnie odchyloną w tył. Po zdezynfekowaniu skóry szyi, nakłuwa się patologiczną zmianę igłą o średnicy 0,4-0,6 mm i w wyniku aspiracji (odessania) pobiera materiał do badania cytologicznego. W trakcie trwania zabiegu nie należy się poruszać, połykać śliny, żuć gumy, a także napinać mięśni szyi. Należy także powstrzymywać się od kaszlu. Zabieg trwa zwykle około 10 minut, a samo pobranie materiału do badania cytologicznego trwa zwykle kilka- kilkanaście sekund.
Jakie są przeciwwskazania do biopsji tarczycy?
Istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu. Wśród nich wyróżnić można:
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia (skaza krwotoczna)
- obecność zmian ropnych w okolicy szyi
- niemożliwość współpracy z lekarzem w trakcie trwania badania
Co warto wiedzieć o biopsji cienkoigłowej tarczycy?
Biopsja jest badaniem bezbolesnym. Jedynym momentem, w którym może pojawić się nieznaczny ból jest moment wkłucia igły, podobny jak w przypadku pobrania krwi.
Biopsja tarczycy jest badaniem bezpiecznym. Nigdy nie opisano rozsiewu nowotworu wzdłuż toru igły. Do ewentualnych powikłań po zabiegu należy ból i obrzęk miejsca nakłucia, krwiak.
Biopsja tarczycy w Szczecinie- gdzie wykonać badanie?
Jeśli planujesz wykonać biopsję cienkoigłową tarczycy w Szczecinie, zapraszamy do Twojej Przychodni Szczecińskiego Centrum Medycznego, gdzie wykonasz badanie w dogodnym dla siebie terminie. Nasz wykwalifikowany personel, posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu biopsji aspiracyjnej tarczycy, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje zdrowie jest w dobrych rękach.