Terapia zastępcza testosteronem
Przewlekłe zmęczenie, kiepskie samopoczucie, zwiększenie tkanki tłuszczowej, gorsza regeneracja, zaburzenia erekcji i spadek libido, wydają się być zwyczajnymi przypadłościami dotykającymi dojrzałych mężczyzn. Jednak bardzo często objawy te wiążą się z obniżoną zdolnością do produkcji męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Stan ten nazywa się hipogonadyzmem.
Czym jest testosteron?
Testosteron jest męskim hormonem steroidowym, produkowanym przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. Jego niewielkie ilości są syntetyzowane również przez korę nadnerczy, a u kobiet także przez jajniki i łożysko w trakcie ciąży. Testosteron jest hormonem wpływającym na rozwój męskich cech płciowych, wzrost mięśni i kości, wpływa także na nastrój i samopoczucie.
Spadek produkcji testosteronu wraz z wiekiem jest naturalnym procesem. Po 25. roku życia jego stężenie maleje u mężczyzn o około 1% rocznie. Problem pojawia się w momencie zbyt gwałtownego spadku hormonu lub jego znacznego niedoboru. Przyczyną zbyt niskiego poziomu hormonu bardzo często jest tryb życia – wysoki poziom stresu, niewłaściwa dieta, używki, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa higiena snu, ale także zanieczyszczenie środowiska.
W celu oznaczenia poziomu testosteronu we krwi wykonuje się badania laboratoryjne.
Jakie są objawy spadku testosteronu?
Spadek stężenia testosteronu może wywoływać wiele negatywnych skutków, u mężczyzn są to m.in.:
- zaburzenia wzwodu (erekcji)
- spadek aktywności seksualnej
- zaburzenia popędu seksualnego (libido)
- ginekomastia
- stany depresyjne
- przerzedzenie zarostu i owłosienia ciała
- niska masa kostna
- zaburzenia snu
- utrata siły i masy mięśniowej
- nadmiar tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłowe rozmieszczenie
Czym jest terapia zastępcza testosteronem?
Terapia zastępcza testosteronem (TRT- Testosterone Replacement Therapy) jest metodą leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn, stosowaną z powodzeniem od ponad 70 lat. Prowadzona jest w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na niedobór testosteronu, potwierdzonym w badaniach laboratoryjnych. Polega na podawaniu pacjentowi syntetycznego hormonu, który ma wyrównać jego stężeniewe krwi. Głównym celem terapii zastępczej testosteronem jest przywrócenie prawidłowych stężeń testosteronu w surowicy krwi i złagodzenie klinicznych objawów niedoboru androgenów. Na terapię decydują się zwykle mężczyźni powyżej 40. roku życia
Jakie jest ryzyko związane z zastosowaniem terapii zastępczej testosteronem?
TRT jak każda terapia, obarczona jest pewnym ryzykiem i skutkami ubocznymi, które mogą, lecz nie muszą się pojawić. Mogą to być m.in.:
- nasilenie objawów związanych z przerostem gruczołu krokowego (prostaty)
- przyspieszenie rozwoju już obecnych nowotworów prostaty
- zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego (dlatego tak ważne jest ich uprzednie rozpoznanie i właściwe leczenie)
- zmniejszenie objętości jąder
- trądzik (reagujący właściwie na leczenie)
- spadek płodności, zahamowanie spermatogenezy
- ginekomastia (nieprawidłowy wzrost tkanek piersiowych przy niewłaściwie prowadzonej terapii)
- zwiększona utrata włosów (istnieją sposoby radzenia z tą przypadłością)
Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy, mogące wskazywać na obniżony poziom testosteronu, umów się na konsultację. Nasz zespół dobierze właściwą dla Ciebie, bezpieczną kurację zastępczą i określi indywidualną dawkę leku, w zależności od Twoich potrzeb- na podstawie Twoich wyników badań.
Długość terapii uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, decyduje o niej lekarz. Zazwyczaj terapia trwa bezterminowo, chyba że wystąpią okoliczności wymagające jej przerwania (np. chęć prokreacji).
Pamiętaj, że:
w każdym przypadku decyzja o rozpoczęciu TRT, powinna być poprzedzona dogłębną analizą stanu zdrowia i ryzyka związanego z leczeniem!
nasz zespół nadzoruje cały proces terapii i zapewnia bezpieczeństwo procesu leczenia! - w trakcie trwania terapii konieczne jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych, potwierdzających poziom hormonów!
niedobór testosteronu to nie tylko spadek libido i problemy z erekcją - może być także przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby sercowo – naczyniowe!