Zgłoś udział w badaniu
Koordynator badania
Pracuję w Twojej Przychodni Nowosolskim Centrum Medycznym
Agnieszka
Antczak-Krawczyk
Główny Koordynator Badań Klinicznych
Czym jest migrena?
Migrena, znana również jako migrenowy ból głowy, to rodzaj bólu głowy charakteryzujący się nawracającymi epizodami umiarkowanego do silnego bólu, często po jednej stronie głowy. Ból ten jest zwykle pulsujący i może być związany z nudnościami, wymiotami oraz wrażliwością na światło i dźwięk. Ataki migreny mogą trwać od kilku godzin do kilku dni i mogą być poprzedzone tzw. aurą, która jest zbiorem objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia.
Jeśli spełniasz poniższe kryteria, potencjalnie kwalifikujesz się do udziału w badaniu
- pacjenci z migreną, czyli naczyniopochodnym, najczęściej jednostronnym, pulsującym bólem głowy (często współwystępuje ból gałki ocznej)
- migrena przebiega ze światłowstrętem, wymiotami, nudnościami i trwa od 4 do 72 godzin
- migrena utrudnia codzienne funkcjonowanie
- pacjenci, którzy uprzednio przyjmowali doraźnie leki z grupy tryptanów (nazwy chemiczne cząsteczek to np. sumatryptan, eletryptan, zolmitryptan, almotryptan), ale okazały się nieskuteczne lub pojawiły się powikłania
- lub
- pacjenci, którzy uprzednio przyjmowali przewlekle przez długi czas profilaktyczne leki i one okazały się nieskuteczne (leki z grupy beta-blokerów, ca-bloketów, leki przeciwpadaczkowe, czy przeciwdepresyjne)
Kryteria wyłączenia:
- pacjenci, którym przynosi ulgę w migrenie doraźne przyjmowanie paracetamolu czy ibuprofenu