Co to jest trądzik?
Trądzik to przewlekła, zapalna choroba skóry, która powstaje na skutek zwiększonej produkcji sebum (łoju) w gruczołach łojowych i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a gromadząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki.
Jest ona pożywką dla bakterii i źródłem stanów zapalnych, z których powstają krosty. W zależności od zaawansowania choroby zmiany trądzikowe mogą mieć rożną postać.
Jakie mamy rodzaje trądziku?
Trądzik młodzieńczy
choroba skóry występująca w wieku pokwitania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku).
Objawami trądziku młodzieńczego:
- zaskórniki,
- grudki
- krostki
Jak powstaje trądzik młodzieńczy?
Jego powstawanie związane jest z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście przewodu gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku.
W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju, niektóre bakterie obecne na powierzchni skóry rozwijają się szczególnie dobrze, wywołując w konsekwencji proces zapalny, którego następstwem może być pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolą.
Trądzik różowaty
Przewlekłe i zapalne schorzenie skóry (dermatoza) dotyczące osób w wieku dojrzałym, które polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Rozwijają się one głównie na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych. Trądzik różowaty to choroba skóry, która przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzenia i wyciszenia się objawów.
Jak leczymy trądzik?
Leki stosowane w leczeniu trądziku młodzieńczego
- preparaty powodujące złuszczanie naskórka (w tym zawierające różnego rodzaju kwasy)
- miejscowo działające preparaty przeciwbakteryjne
- miejscowo działające preparaty przeciwzapalne (w tym zawierające nikotynamid)
- antybiotyki działające miejscowo:
- antybiotyki podawane doustnie:
- tetracykliny (w szczególności minocyklina i doksycyklina)
- leki hormonalne:
- retinoidy działające miejscowo:
- retinoidy podawane doustnie:
- fototerapia.
Terapie stosowane w leczeniu trądziku różowatego
- unikanie fizycznych czynników prowokujących objawy oraz kortykosteroidów
- leczenie kosmetyczne (zabiegi typu ultradźwięki, galwanizacja, naświetlanie soluxem, jonoforeza, elektrokoagulacja, laserowe zamykanie naczynek, IPL)
- leczenie miejscowe (preparaty z metronidazolem lub antybiotyki w postaci kremów i roztworów)
- leczenie ogólnoustrojowe (antybiotyki – tetracykliny, doksycyklina, erytromycyna oraz retinoidy, metronidazol 250-500 mg/dzień przez kilka tygodni oraz witaminy: B2, B3, K i kwas askorbinowy)
- lasero i fototerapię (zabiegi wykonywane w seriach co 4-6 tygodni mogą pomóc zlikwidować rumień i popękane naczynia krwionośne)
- leczenie operacyjne (stosowane przy rhinophyma – zejściowe stadium acne rosacea – przez ścinanie nożem elektrycznym, laser CO2)