Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to mimowolny jego wypływ (mikcja). Problem ten dotyczy obu płci, jednak zdecydowanie częściej występuje u kobiet (nawet u 1 na 5 kobiet po 40. r.ż.). Schorzenie to może być bardzo krępujące i istotnie wpływać na wycofanie się z życia zawodowego i społecznego.
Chociaż niekontrolowana mikcja częściej występuje u osób starszych, nie należy jej traktować jako typowego objawu starzenia się i dlatego zawsze trzeba dążyć do wykrycia jej przyczyny. Po ustaleniu podłoża inkontynencji moczowej istnieje wiele możliwości jej skutecznego leczenia.
Podstawowe typy przewlekłego nietrzymania moczu to
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, najczęściej podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub śmiechu.
- Nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Występuje bardzo silna potrzeba natychmiastowego oddania moczu i zwykle w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu.
- Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza jest spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony i często bardzo rozciągnięty, a mocz stale lub okresowo bezwiednie wycieka.
Najczęstszymi przyczynami tego wstydliwego schorzenia są:
- przebyte ciąże i porody siłami natury
- operacje ginekologiczne (np. usunięcie macicy);
- otyłość;
- choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona);
- menopauza;
- predyspozycje genetyczne;
- u mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym.