Zmarszczki poprzeczne czoła uwidaczniają się wraz z upływem lat. Nadają twarzy “wiecznie zdziwionego” lub “zagniewanego” wyrazu. Z tego powodu spędzają sen z powiek wielu osobom, które borykają się z tym problemem.
Jak powstają zmarszczki poprzeczne na czole?
- Mimika twarzy: Gdy unosisz brwi, na Twoim czole pojawiają się poziome linie, to właśnie zmarszczki poprzeczne. Ich powstawanie jest związane z bogatą mimiką twarzy i pracą mięśni czoła. Kiedy te mięśnie pracują, skóra nad nimi kurczy się i rozkurcza, tworząc zagłębienia. Z czasem linie te mogą się pogłębiać, a zmarszczki stają się widoczne nawet wtedy, gdy twarz jest nieruchoma.
- Proces starzenia się: utrata kolagenu w skórze oraz mniejsza produkcja kwasu hialuronowego, który nawilża skórę, również wpływają na pojawienie się zmarszczek poprzecznych czoła. Wraz z wiekiem, jędrność i elastyczność cery ulegają pogorszeniu.
- Czynniki środowiskowe, styl życia oraz dieta również przyspieszają proces starzenia się skóry.
Na szybsze pojawienie się zmarszczek poprzecznych czoła wpływają m.in.:
- Zanieczyszczenie powietrza
- Stres
- Niehigieniczny styl życia (brak snu, używki, palenie papierosów)
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry (brak ochrony UV, zaburzenie bariery hydrolipidowej)
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
- Częste korzystanie z solarium
- Dieta uboga w witaminy i minerały
Jak wygładzić bruzdy na czole?
Oczywiście najlepszą bronią w walce z procesem starzenia się skóry jest profilaktyka. Jednak, gdy zmarszczki w okolicy czoła już się pojawiły najskuteczniejszą metodą są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z zastosowaniem toksyny botulinowej.
- Iniekcje toksyną botulinową: toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem wstrzykiwana jest w określone mięśnie mimiczne (mięsień czołowy, mięśnie odpowiedzialne za marszczenie brwi). Jej działanie polega na blokowaniu impulsów nerwowych do mięśni, co uniemożliwia ich skurcz i powstawanie zmarszczek. Pierwsze efekty zastosowania toksyny w okolicy czoła są widoczne po około 2 tygodniach i utrzymują się przez około 3-4 miesiące. Regularne powtarzanie zabiegu jest zalecane, aby utrzymać rezultaty.
Do domowych sposobów wygładzania zmarszczek i poprawy wyglądu skóry zaliczyć można:
- Stosowanie kosmetyków przeciwwstarzeniowych i liftingujących: zwłaszcza z witaminą E (nazywaną witaminą młodości) i witaminą C (stymulującą produkcję kolagenu).
- Stosowanie produktów z retinolem: którego działanie regenerujące skórę zostało potwierdzone badaniami.
- Stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie peptydy, ceramidy, koenzym Q10: wspierają kondycję skóry.
- Codzienne stosowanie filtrów UV: Nawet w pochmurne dni promieniowanie dociera na ziemię.
- Masaże twarzy: Joga, Kobido i kinesiotaping pobudzają krążenie i likwidują obrzęki, co wpływa na lepsze napięcie skóry.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu: przesuszona skóra szybciej się starzeje. Pij odpowiednią ilość płynów każdego dnia.
Pamiętaj, że optymalną metodę, która będzie najskuteczniejsza dla Ciebie i zagwarantuje Ci bezpieczny efekt, pomoże Ci dobrać doświadczony profesjonalista. Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej twarzy, odmłodzić skórę i pozbyć się nieestetycznych bruzd, nie zwlekaj, umów się na konsultację kwalifikującą do zabiegu.