Unoszenie kącików ust toksyną botulinową
Wraz z wiekiem wygląd twarzy zmienia się na skutek zachodzących naturalnie procesów starzenia. Skóra traci na swojej elastyczności i jędrności, a mięśnie mimiczne zaczynają wiotczeć. Odwróceniu ulega również tzw. trójkąt młodości. Tłuszcz, który do tej pory wypełniał policzki, zaczyna intensywniej gromadzić się w okolicy żuchwy. Skutkiem tego procesu jest między innymi opadanie kącików ust.
Opadające, tworzące charakterystyczną „podkówkę”, kąciki ust powodują, że twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyrazu. Często bywa to źródłem kompleksów i niezadowolenia ze swojego wyglądu. W celu uniesienia ich z powodzeniem stosuje się toksynę botulinową, popularnie nazywaną botoksem. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej przywraca kąciki ust do ich naturalnej pozycji lub, w zależności od zastosowanej dawki preparatu, wywołuje ich delikatne podniesienie się, przywracając twarzy pogodny wyraz.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko opadania kącików ust?
- predyspozycje genetyczne
- nadmierna mimika twarzy
- proces starzenia
- wiotczenie skóry i mięśni mimicznych wokół ust
- problemy ortodontyczne
Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostriudium botulinum. Działa ona na zasadzie tymczasowego blokowania przekaźnictwa nerwowo- mięśniowego, powodując rozluźnienie poszczególnych mięśni twarzy. Dzięki temu nawet niewielka jej dawka skutecznie wpływa na uniesienie kącików ust, a także likwiduje zmarszczki w tej okolicy.
Jak przebiega zabieg uniesienia kącików ust z zastosowaniem toksyny botulinowej?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, zabieg uniesienia kącików ust wymaga poprzedzającej konsultacji lekarskiej. W jej trakcie lekarz wykluczy występowanie przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu, dobrze najlepszą metodę wykonania zbiegu i skonfrontuje Twoje oczekiwania z możliwościami zabiegu.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz zdezynfekuje skórę wokół ust, a następnie przy pomocy kredki zaznaczy miejsca podania preparatu. Preparat toksyny botulinowej podawany jest w formie iniekcji na odpowiednią głębokość w mięśnie twarzy zlokalizowane w okolicy ust. Najczęściej wykonywane są dwa wkłucia.
Okolica ust jest dynamiczną strefą, którą zawiadują liczne, przeplatające się ze sobą mięśnie. Z tego powodu stosowane do zabiegu dawki toksyny botulinowej powinny być odpowiednio dobrane, a zabieg przeprowadzony z dużą starannością i precyzją. Pamiętaj, że tylko przeprowadzenie zabiegu w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej daje Ci gwarancję bezpieczeństwa i pewność uzyskania efektu, na jakim Ci zależy.
Zabieg uniesienia kącików ust toksyną botulinową- dla kogo?
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, u których opadanie kącików ust wywołuje smutny wyraz twarzy.
Jakie są efekty zabiegu uniesienia kącików ust botoksem?
Do efektów zabiegu można zaliczyć:
- podniesienie kącików ust
- napięcie skóry wokół kącików ust
- wygładzony i podniesiony kontur ust
- wypoczęta i wyraźnie młodsza twarz
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po około 2-3 dniach od wykonania iniekcji toksyny. Natomiast pełny efekt zauważalny jest około dwóch tygodni od zabiegu.
Efekty podania botoksu utrzymują się do 4-5 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Aby jak najdłużej cieszyć się efektem działania toksyny botulinowej, stosuj się do poniższych zaleceń:
- unikaj dotykania i masowania okolicy zabiegowej bezpośrednio po zabiegu
- przez pierwsze 3 dni po zabiegu unikaj gwałtownych wahań temperatury i nie korzystaj z sauny, łaźni parowych, solarium czy krioterapii
- zadbaj o profilaktykę przeciwstarzeniową skóry: pamiętaj o stosowaniu zbilansowanej diety i odpowiednim nawodnieniu skóry – przyjmuj co najmniej 2-2,5 litry wody dziennie
- ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza wykonującego zabieg
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Pomimo, że zabieg uniesienia kącików ust z zastosowaniem botoksu należy do zabiegów bezpiecznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Należą do nich:
- ciąża i laktacja
- niepełnoletniość
- choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzenia choroby
- choroby neurologiczne (miastenia gravis, zespół Lambert-Eaton, Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane)
- uczulenie na albuminę ludzką
- choroba nowotworowa w fazie leczenia lub uogólnienia
- przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów (gentamycyna, streptomycyna, amikacyna)
Jakie są możliwe komplikacje i efekty uboczne?
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest tzw. zabiegiem „lunchowym”. Trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu możesz z powodzeniem powrócić do swoich codziennych aktywności- okres rekonwalescencji jest minimalny.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Całkowite wykluczenie efektów ubocznych jest jednak niemożliwe. Wśród możliwych komplikacji wyróżnić można:
- bolesność w miejscach iniekcji
- niewielki, przejściowy obrzęk i mrowienie w miejscu iniekcji
- ból głowy ustępujący po zastosowaniu środków przeciwbólowych
- niewielkie zasinienia, krwiaki w miejscach wkucia, w przypadku, gdy igła trafi na naczynie krwionośne
Objawy te powinny samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni. W przeciwnym razie skonsultuj się z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
Jeśli wydaje Ci się, że Twoja twarz ma smutny i zmęczony wyraz, a twój uśmiech nie jest już tak promienny jak kiedyś, umów się na konsultację kwalifikującą do zabiegu. W Twojej Przychodni w Szczecinie z pewnością znajdziemy skuteczne rozwiązanie Twojego problemu.