Wygładzanie zmarszczek króliczych nosa toksyną botulinową
Zmarszczki boczne nosa, nazywane inaczej króliczymi, to jedne z najbardziej charakterystycznych bruzd na twarzy. Pojawiają się zazwyczaj w dojrzałym wieku, po obu stronach nosa, zwykle symetrycznie. Są efektem mimiki twarzy, zwłaszcza mrużenia oczu i marszczenia nosa. Pojawienie się zmarszczek króliczych jest efektem niepożądanym, wywołuje na twarzy stały efekt naburmuszenia i daje wrażenie nieprzyjaznego, rozzłoszczonego wyrazu twarzy.
Gdy zmarszczki królicze nosa zmieniają Twój wygląd i wyraz twarzy, skuteczne rozwiązanie w postaci zabiegu wygładzenia zmarszczek z zastosowaniem toksyny botulinowej oferuje medycyna estetyczna.
Czym są i jak powstają zmarszczki królicze nosa?
Zmarszczki królicze to boczne bruzdy, pojawiające się w pobliżu kącików oczu, równolegle do nosa. Ich nazwa pochodzi od ich kształtu, który przypomina pionowy ruch uszu królika. Są one często zarysowane po jednej stronie twarzy, choć mogą występować także po obu jej stronach.
Powstawanie króliczych zmarszczek nosa związane jest głównie z naturalnym procesem starzenia się skóry. Wraz z wiekiem maleje w skórze ilość kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej elastyczność, jędrność i młody wygląd. Z biegiem lat trudniej jest skórze powrócić po każdym grymasie do pierwotnego, gładkiego stanu.
Działanie stresu oksydacyjnego i dymu papierosowego oraz predyspozycje genetyczne również będą przyczyniać się do pogłębiania zmarszczek króliczych, tak jak i mocno ekspresyjne wyrażanie emocji czy częste marszczenie nosa.
Głównym mięśniem odpowiadającym za powstawanie zmarszczek króliczych jest mięsień obwodowy oka, odpowiedzialny za skurcz w pobliżu kącików oczu. Jego aktywność powoduje powstawanie pionowej bruzdy, nadającej twarzy charakterystycznego wyrazu.
Co przyspiesza powstawanie zmarszczek króliczych?
- dym papierosowy
- niewłaściwa pielęgnacja twarzy (nieodpowiednie nawilżenie)
- niedokładne oczyszczanie skóry
- brak prawidłowej ochrony przed słońcem (niestosowanie kremów z filtrem SPF)
- nadmierna ekspozycja na słońce
- zbyt niski poziom nawodnienia organizmu
- narażanie skóry na ekstremalnie niskie temperatury
- częste i długotrwałe narażanie skóry na zanieczyszczenia
Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, nazywana popularnie „botoksem” jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostriudium botulinum. Blokuje ona przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiadających za skurcze mięśni twarzy, dzięki czemu nie mogą wykazywać aktywności. Dzięki temu nawet niewielka jej dawka skutecznie umożliwia wygładzenie pionowych zmarszczek w okolicy oczu. Wygładzanie króliczych zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczne ze względu na precyzyjną aplikację i małą dawkę substancji.
Jak przebiega zabieg wygładzania zmarszczek króliczych nosa toksyną botulinową?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, zabieg wygładzania zmarszczek króliczych toksyną botulinową powinien być poprzedzony konsultacją lekarską. W jej trakcie lekarz wykluczy występowanie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, dobierze najlepszą dla Ciebie metodę rozwiązania Twojego problemu, jak i skonfrontuje Twoje oczekiwania z możliwościami zabiegu.
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dokładnie dezynfekuje skórę okolicy zabiegowej. Toksyna botulinowa podawana jest śródskórnie bardzo cienką jednorazową igłą w precyzyjnie określone przez lekarza miejsca. Podczas zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej pacjent powinien znajdować się w pozycji siedzącej. Następnie toksyna botulinowa wprowadzana jest śródskórnie w kilku iniekcjach w wyznaczone miejsca przy pomocy cienkiej jednorazowej igły.
Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne. Zabieg trwa około 15-20 minut.
Jakie są efekty zabiegu wygładzania zmarszczek króliczych nosa?
- redukcja oznak starzenia
- wygładzenie zmarszczek
- odprężona, naturalnie wyglądająca twarz
- pogodniejszy i bardziej promienny wyraz twarzy
Pierwsze efekty widoczne są około 5-7 dni po wykonaniu zabiegu i utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.
Pamiętaj, że okolica oka i nosa jest dynamiczną strefą, którą zawiadują liczne, przeplatające się ze sobą mięśnie. Z tego powodu stosowane do zabiegu dawki toksyny botulinowej powinny być odpowiednio dobrane, a zabieg przeprowadzony z dużą starannością i precyzją. Pamiętaj, że tylko przeprowadzenie zabiegu w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej daje Ci gwarancję bezpieczeństwa i pewność uzyskania efektu, na jakim Ci zależy.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
By jak najdłużej cieszyć się efektem działania toksyny botulinowej, stosuj się do poniższych zaleceń:
- unikaj dotykania i masowania okolicy zabiegowej bezpośrednio po zabiegu
- przez pierwsze 3 dni po zabiegu unikaj gwałtownych wahań temperatury i nie korzystaj z sauny, łaźni parowych, solarium czy krioterapii
- zadbaj o profilaktykę przeciwstarzeniową skóry: pamiętaj o stosowaniu zbilansowanej diety i odpowiednim nawodnieniu skóry – przyjmuj co najmniej 2-2,5 litry wody dziennie
- ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza wykonującego zabieg
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Pomimo, że wygładzanie zmarszczek króliczych z zastosowaniem botoksu należy do zabiegów bezpiecznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Należą do nich:
- ciąża i karmienie piersią
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta- Eatona)
- przyjmowanie leków wpływających na metabolizm toksyny botulinowej: cyklosporyna, D-penicylamina, linkomycyna, aminoglikozydy
Jakie są możliwe komplikacje i efekty uboczne?
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest tzw. zabiegiem „lunchowym”. Trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu możesz z powodzeniem powrócić do swoich codziennych aktywności- okres rekonwalescencji jest minimalny.
Całkowite wykluczenie efektów ubocznych jest jednak niemożliwe. Wśród możliwych komplikacji wyróżnić można:
- bolesność w miejscach iniekcji
- niewielki, przejściowy obrzęk i mrowienie w miejscu iniekcji
- ból głowy ustępujący po zastosowaniu środków przeciwbólowych
- niewielkie zasinienia, krwiaki w miejscach wkucia, w przypadku, gdy igła trafi na naczynie krwionośne